1. den
Večerní odlet z ČR
2. den
Přelet do UZBEKISTÁNU. Hlavní město Taškent, významná křižovatka karavaních cest. Prohlídka Taškentu. Široké bulváry z dob sovětské éry ostře kontrastují s historickými památkami. Muslimské centrum Khast Imom s páteční mešitou Hazroti Imom a velkolepou Barak Khánovou medresou. Největší zajímavostí je nejstarší korán na světě pocházející ze 7. století, tzv. Osmanův korán. Je uložený v medrese Moji Muborak (Library Museum), a do Taškentu ho donesl Tamerlán. Medresa Kulkedash ze 16. století, využívaná v době Sovětů jako nákupní dům. Rušný Bazaar Chorsu ukrytý pod modrou kopulí. Koupíme si první suvenýry? Moderní části města dominuje Tamerlánovo náměstí. Státní opera a balet. Televizní věž. Památník obětem zemětřesení v roce 1966.
3. den
Přejezd rychlovlakem do Samarkandu (Kamenného města). Jedno z nejdůležitějších center Hedvábné stezky a ve 14. století centrum rozsáhlé Tamerlánovy říše (UNESCO). Již ve 4. století před Kristem Alexandr Veliký ocenil krásu původní „Maracandy“. Unikátní architektonický komplex na náměstí Registan s medresami Ugulbek, Šer-Dor a Tillya-Kori patří k nejkrásnějším náměstím světa. Mohutná brána, minarety. Mešita Bibi-Khanym s bohatě vykládaným portálem. Jedinečné mausoleum Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Velkolepé mauzoleum s hrobkou obávaného krutého dobyvatele Tamerlána Guri Amir s tradiční tyrkysovou kopulí, Ulugbekova observatoř založená Tamerlánovým vnukem. Původní tržiště Siab Bazaar s výborným sušeným ovocem, kořením, čaji. Nebo ochutnáte výborný uzbecký plov?
4. den
Přesun rychlovlakem do Buchary, města jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Jedno z nejposvátnějších míst v celé Střední Asii. Výprava karavan nikdy nevynechala tuto zastávku na Hedvábné stezce. Prvá procházka po tomto krásném kompaktním městě a první vlahý večer pod prastarými morušemi na náměstí Lyabi Chauz.
5. den
Celodenní prohlídka Buchary. Víc památek Unesco v jednom městě těžko najdeme. Křivolaké uličky starého města. Architektonický skvost z 10. století - mauzoleum Ismaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z 12. století. Chor Minor se čtyřmi minarety. Jak se peče místní chléb „lepjoška“? Ark – pevnost vládců z 5. století, nejstarší stavba města. Architektonický komplex Poi Kaljan s mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbek. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tři z pěti původních obchodních domů. Starodávný trh s hedvábím. Návštěva židovského hřbitova a synagogy. Možnost návštěvy folklorního vystoupení nebo místních lázní - hammamu.
6. den
Napříč pouští Kyzylkum do Chivy, města ležícího u hranic s Turkmenistánem na okraji pouště Karakum. Most nad řekou Amudarja. Pokud jste ještě nejedli v poušti rybu, zde budete mít jedinečnou možnost. Zapijeme ji nutnou dávkou vodky. Příjezd do krásné, ještě v nedávných časech nedostupné Chivy s temnou minulostí.
7. den
Prohlídka Chivy. Toto město bylo kdysi hlavním městem Chivského chanátu a byl tu taky jeden z největších trhů s otroky. Návštěva starého města Ichan-Qala (UNESCO) obehnaného hliněným opevněním s původními branami. Uvnitř s mešitami, medresami, minarety a mauzolei. Jedna z největších medres města Mohamed Amin Khana. „Krátký minaret“ Kalta-Minor s bohatě vykládanou mozaikou. Stará pevnost Kunya Ark sloužila jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s harémem. Tradiční „hostinec“ karavanseraj z 19. století. Brána Palvan-Dervaza. Palác Toš Hovli, kde sídlil místní panovník se svým harémem a jeho nádherná výzdoba. Uličky s trhovci, řezbáři, barvírnou hedvábí. Dáte si ušít sukni nebo košili? Noc v Chiva.
8. den
Přejezd do Nukusu. Ocitneme se v autonomní republice Karakalpakstan. Cestou zastávka u unikátních hliněných zoroastriánských pevností v poušti Kyzylkum, Toprak Kala a Ajaz Kala. Návštěva galerie, která nese jméno jejího zakladatele - Galerie Igora Savického. Nazývaná je „Ukrytý Louvre Střední Asie“. Je to druhá největší sbírka ruského avantgardního umění. Má unikátní příběh a sbírku obrazů. Nocleh v Nukus.
9. den
Trochu pochmurný den začneme na starodávném pohřebišti Mizdachán, které je považováno za posvátné a je opředené legendami. Mizdarchán byl kdysi druhým největším městem v Karakalpakstánu. Cesta do Mujnaku, bývalého rybářského přístavu u vysychajícího Aralského jezera. Prohlídka bývalého pobřeží jezera a hřbitov rybářských lodí. Projdeme se po pouštní krajině zvané Aralkum, která byla kdysi dnem jazera plného ryb. Návrat do Nukusu.
10. den
Přelet do Taškentu. Poslední nákupy a procházky v živém hlavním městě a rozloučení s Uzbekistánem.
11. den
Letecký návrat domů.