1. den
Letecky do Etiopie. Addis Abeba. První seznámení s etiopskou kulturou.
2. - 10. den
Putování do etnicky nejpestřejší oblasti Etiopie, kam díky časové náročnosti zavítá jen málo turistů. K národnímu parku Omo přes Jimu, Mizan Teferi do Kibishe ke kmeni Surma (Suri) –jediný další kmen v Etiopii, kromě, Mursi, který používá labreta – destičky ve spodním rtu žen. Čeká nás jedinečná příležitost zúčastnit se festivalu Donga (Tsagenay), při kterém mladí Surmové bojují tyčemi. Program se koncentruje na etnicky nejpestřejší jih Etiopie do období konání festivalu Donga. Tyto slavnosti probíhají po začátku dešťů, kdy se sejdou muži z několika vesnic na daném místě, kde soutěží v bojovém umění až 300 mužů. Bojuje se dlouhými tyčemi a vážné úrazy nejsou až tak neobvyklé, i když se někdy používá jakési primitivní brnění. Cílem těchto bojů je údery tyče vyřadit protivníka z dalšího soutěžení. Vítěz soubojů je na závěr nesen ke skupině dívek stojících na kraji arény - ty se mezi sebou rozhodují, která z nich se stane manželkou vítěze. Zúčastnit se bojů s tyčemi je důležitější než samotné vítězství. Úžasná podívaná, kdy se sejdou často až stovky nahých a polonahých bojovníků k vzájemným soubojům. Úplně jiný svět dávných tradic. Možnost sledovat i jiné zajímavé rituály, jakými jsou např. rituální zjizvování, vzájemné zdobení těla malbami nebo nastřelování krav a pití jejich krve. Časový sled akce může být upraven podle aktuální situace. Stále platí, že chceme poznat a zažít co nejvíce z nahodilých rituálů a tradic.
11. - 14. den
Přesun podél hranice s Jižním Súdánem až k řece Omo a městečku Kangata, území kmene Nyangatom. Dále překročíme Omo na jeho levý břeh a pokračujeme dále do Turmi. Omo s krokodýly. Kmen Omorate. Desaneč - pastevci jižního Oma (UNESCO). Nomádi s primitivními chýšemi. Hamarské tržiště. Hrdí a krásní Hamarové, ozdoba jihu. Ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl. Muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Šance na tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav. Budeme-li mít štěstí, poznáme na místním tržišti i kmeny Banna a Bashada. Třeba nám bude přát ještě více štěstí a uvidíme i známý rituál Ukule – přerod chlapce v muže, jehož součástí je i přebíhání přes hřbety krav.
15. den
Pokud nám to umožní průjezd několika vádí řek, z Turmi se vydáme podél hřebene Hamarské vrchoviny a jezera Stephanie na území kmene Erbore. Zastávka ve vesnici na focení a návštěvu typických rákosových obydlí. Západní Konsové soupeřící s pasteveckým kmenem Tsamai na západě a Borana na jihovýchodě. Gesergio - „New York“ – přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho zajímavé „sídlo“. Strmé terasy jedinečné ve východní Africe s tajemnými sochami předků Waga. Přejezd do Arba Minch.
16. den
Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch – nejkrásnější Afrika (nejen dle knih), v okolí 40 minerálních pramenů. Chencha. Výjezd džípem vysoko do hor –„africký Nepál“. Kmen Dorze, obří bambusové chýše jedinečné konstrukce evokující sloní hlavy. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky, místní pálenka i tradiční chlebové placky s medem a chilli.
17. den
Podél jezera Abaya z Arba Minch do Sodo, oblasti kmene Wolayta a dále do Awassy správního centra kmene Sidama. Městečko na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), kočkodany a typickým africkým „mumrajem“. Šance spatřit a fotografovat guerézy pláštíkové.
18. - 20. den
„Volné” dny na konci zájezdu využijeme k návštěvě některé ze zajímavých oblasti Etiopie, např. pohoří Bale s endemickými antilopami a etiopským vlčkem – nejvzácnější šelmou Afriky či starého muslimského města Harar s krmením divokých hyen, Awashského národního parku, kde žijí přímorožci beisa, údolí řeky Awash pod patronátem UNESCO...Vše budeme řešit na místě domluvou s průvodcem a klienty.
21. den
Putování zpět do Addis Abeby. Cestou zajímavé zastávky.
22. den
Letecký návrat domů.